flaga niemiec

Jak nauczyć się niemieckiego w 2 miesiące?

Język niemiecki w 2 miesiące? Czas zabrać się do pracy!

Wyjazd wakacyjny albo wyjazd na dłuższy czas do pracy, a może konieczność zaprezentowania nowych umiejętności w naszym CV? Jest wiele powodów, dla których warto podjąć się ekspresowej nauki danego języka obcego. Co więcej, wewnętrzna motywacja, a także systematyczność działań naprawdę może nam pomóc osiągnąć sukces i opanować język w stopniu podstawowym- a więc takim, gdzie sporo już rozumiemy i umiemy nawiązać prostą rozmowę. Jak wiadomo, umiejętności językowe są obecnie bardzo w cenie, na pewno warto więc podjąć wyzwanie- chociażby dla własnej satysfakcji. Jednakże, aby rzeczywiście mieć tę motywację- trzeba widzieć postępy w prowadzonych działaniach.

Najlepiej zacząć od rozumienia podstawowych słów

Naukę języka obcego zawsze dobrze jest zacząć od rozumienia słów, które faktycznie należą do tych podstawowych. Badania pokazują, że w języku niemieckim można wyodrębnić 2500 słów, które są w ciągłym użytku, podczas kiedy pozostałe są używane bardzo rzadko. Trzeba więc zacząć intensywną naukę od rozumienia właśnie tych słów, które naprawdę są podstawowe i najczęściej używane. Kolejne statystyki pokazują, że znajomość około 1000 jeszcze bardziej podstawowych zwrotów sprawia, że można zrozumieć około 80% z niemalże każdej konwersacji w tym języku, co sprawia, że faktycznie bardzo szybko można w tym temacie przejść z niczego do czegoś bardzo wartościowego. Jeśli więc bardzo mocno zależy nam na czasie i chcielibyśmy poznać sposób, jak nauczyć się niemieckiego w 2 miesiące– najlepiej zacząć właśnie od nauki podstawowych słów. Można to robić samodzielnie i można wykorzystać do tego specjalne kursy. Niestety, naszą polską przypadłością w kontekście języków obcych jest to, że zbyt mocno skupiamy się na gramatyce. Zajmując się jednym zagadnieniem gramatycznym powoli posuwamy się do przodu, podczas kiedy w tym czasie moglibyśmy nauczyć się wielu innych, bardziej praktycznych aspektów codziennego wykorzystania języka obcego w praktyce.

Obycie z językiem i skojarzenia

Oprócz samego kursu, podczas którego skupimy się na poszerzaniu naszego słownictwa, warto również zacząć interesować się językiem w serialach i książkach, może czasem warto posłuchać piosenek w języku obcym albo pooglądać teledyski. Dzięki temu łączymy rozrywkę z nauką w bardzo przystępny sposób, co pozwala nam też uczyć się języka poprzez proste skojarzenia. To jednak nie wszystko. O ile często nie widzimy zapisu poszczególnych słów, o tyle bardzo szybko przyswajamy sposób ich wymowy, co naprawdę może się okazać dla nas bardzo pomocne podczas konwersacji. Oczywiście, także i do kwestii wymowy i akcentu można podejść od strony podręcznikowej, lepiej zostawić to jednak osobom, które mają czas na to, aby się w tym temacie specjalizować. W momencie, kiedy naprawdę szybko chcemy oswoić się z językiem- sprawdzajmy, jak używa się go w praktyce, jak on brzmi, w jaki sposób mówią w danym kraju i jakich zwrotów używają. To pozwoli nam pewniej zacząć mówić i zaznajomić się z danym językiem obcym takim, jaki faktycznie jest on na co dzień.