Keramzyt – materiał o wszechstronnym zastosowaniu!

LECA (lekkie keramzytowe kruszywo) to ekologiczny materiał, który jest wytwarzany z surowców naturalnych, takich jak łupek i glina, wydobywanych z ziemi. Stwierdzono, że keramzyt ma wiele zastosowań w branży budowlanej, ale również możemy wykorzystać go podczas prac ogrodowych. Wszystko to ze względu na niepowtarzalne właściwości materiału tego produktu.

Keramzyt – proces tworzenia kuleczek keramzytowych

Keramzyt na rynku występuje w postaci drobnych, niezwykle lekkich kuleczek. Proces powstawania kuleczek keramzytowych rozpoczyna się przede wszystkim od wydobycia materiałów, niezbędnych do stworzenia ostatecznego produktu. W Polsce keramzyt powstaje z gliny ilastej, która wydobywana jest w północnej części kraju. Wydobyta na polskiej ziemi glina ilasta, przez co najmniej dwa tygodnie spoczywa w pomieszczeniu o specjalnych warunkach. Właściwy proces produkcji rozpoczyna się od momentu podlania leżakującej wciąż gliny, a następnie rozwałkowania jej, na skutek czego możemy pozbyć się za dużych kawałków materiału. Tak przygotowany surowiec trafia do pieca, który rozgrzany jest do tysiąca dwustu stopni Celsjusza. Podczas obróbki cieplnej materiał kilkakrotnie zwiększa swoją objętość, dzięki czemu po zakończeniu procesu otrzymujemy kulki keramzytowe o średnicy od dwóch do dwudziestu milimetrów.

Keramzyt – właściwości

Właściwości keramzytu mają kluczowe znaczenie dla osób zajmujących się pracami budowlano-remontowymi oraz ogrodowymi. Choć warto zwrócić uwagę na to, że inne właściwości będą stanowić zaletę podczas prac budowlanych, a inne podczas prac ogrodowych. Keramzyt posiada takie właściwości jak:

  • odporność na zmienne temperatury – keramzyt nie zmienia swojego rozmiaru, ani nie wydziela żadnych gazów do otoczenia, na skutek działania zmiennych temperatur,
  • nie stanowi pokarmu dla owadów i gryzoni – keramzyt jest materiałem, którym owady i gryzonie nie są zainteresowani, dlatego może on być wykorzystany do różnego typu prac budowlanych i ogrodowych,
  • łatwy do zastosowania – dzięki stosunkowo małym rozmiarom oraz niezwykłej lekkości, keramzyt jest materiałem, który można w bardzo łatwy sposób wykorzystać według własnych potrzeb.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie firmy Leca: https://leca.pl/.