Komiksy amerykańskie – symbol popkultury

Iron Man, Thor, Kapitan Ameryka, Strażnicy Galaktyki, Avengers, Ant-man, Spiderman, Batman – można by tak jeszcze wymieniać bardzo długo. Wszystkie te postaci łączy to, że nakręcono o nich film – i to nie jeden! Komiks w popkulturze amerykańskiej ma tak silną pozycję, że filmy ze stajni Marvel Comics to najbardziej dochodowe produkcje w historii kina. Komiksy amerykańskie nie zawsze miały tak silną pozycję, ale bardzo szybko podbiły serca spragnionych przygód obywateli USA. 

Najpierw w weekendowych wydaniach gazet pojawiły się pierwsze historyjki obrazkowe. Później rozwinęły się z tego osobne zeszyty i pełne wydania. Rynek został zdominowany przede wszystkim przez super bohaterów z mitycznymi mocami lub najnowocześniejszymi gadżetami. Już przed II wojną światową rynek komiksowy był ogromny, a w efekcie świat komiksu zaczął przenikać do innych dziedzin kultury. W efekcie już w latach 60. powstawały pierwsze adaptacje Batmana czy Supermana. Do dzisiaj powstały setki re-make’ów i nie zapowiada się, by się to wszystko prędko skończyło. Świat pokochał komiksowych bohaterów z dużą dawką CGI na ekranie. 

W sumie jakby się zastanowić, to naprawdę komiksomaniacy to niewielki procent społeczeństwa w Polsce, a i tak wszyscy dobrze wiedzą, kim jest Kapitan Ameryka. To jest właśnie siła komiksu, który od parudziesięciu lat jest źródłem inspiracji dla twórców. 

Marvel i DC – dominatorzy filmowi i komiksowi

Początek XXI wieku zwiastował wielki boom na filmy inspirowane postaciami z komiksów. Właściwie od paru lat nie ma miesiąca, kiedy nie wszedłby do kina film oparty na komiksie DC czy Marvela. W tym wypadku mamy do czynienia z duopolem, gdzie tylko dwóch graczy się liczy. Są to prawdziwe korporacje – DC jest własnością Warner Media, a Marvel należy do Disneya. Według oszacowań obie firmy kontrolują nawet 85 procent amerykańskiego rynku komiksowego. To się nazywa dominacja!

Polskie komiksy także nie odbiegają jakością od zagranicznych odpowiedników, ale nie mają siły przebicia i tak ogromnego zaplecza. 

W USA wszystko jest zaplanowane – świetny komiks oznacza miliony dolarów wpompowanych w zabawki, koszulki i inne gadżety. Później przychodzi czas na ekranizację – pompowane są kolejne setki miliardów na produkcję i promowanie filmu. Miejmy nadzieję, że na kinowych ekranach przyjdzie czas na większą różnorodność filmów kręconych na podstawie komiksów. 

Komiks – amerykański fenomen

Komiks łączy literaturę ze sztuką. Połączył Amerykanów, którzy z miejsca pokochali obrazkowe historie o herosach z potężnymi mocami. To był jeden z pierwszych elementów popkultury – starszy niż rock czy R’n’B. To dobro narodowe USA, które pokochały miliony ludzi na całym świecie. Teraz tę miłość wyrażają poprzez kupno biletów do kina.