maraton

Przygotowanie do półmaratonu w 3 miesiące

Przebiec półmaraton? To możliwe w 3 miesiące!

Bieganie stało się szalenie modną dyscypliną sportową, którą podejmują nawet te osoby, które kiedyś nie lubiły aktywności fizycznej. Oczywiście, biegać można na szereg różnych sposobów. Niektórzy traktują bieganie typowo hobbystycznie- po prostu lubią raz albo dwa razy w tygodniu trochę się poruszać, tym samym uprawiając w parku jogging- na spokojnie, bez większych wyzwań. Są też tacy, którzy podchodzą do tego zupełnie inaczej- od razu lubią postawić sobie cel, który będą mogli konsekwentnie realizować poprzez cały plan treningowy, systematyczność i podtrzymywanie wewnętrznej motywacji. Pierwszym takim naprawdę poważnym wyzwaniem dla każdego biegacza jest przygotowanie do półmaratonu w 3 miesiące. Zawsze w przypadku takich przedsięwzięć spore znaczenie ma nasza kondycja wyjściowa. Pocieszający może być jednak fakt, że takie przygotowanie jest możliwe, nawet jeśli dopiero zaczęliśmy naszą przygodę z bieganiem.

Plan treningowy i systematyczność to podstawa

Półmaraton to dystans 21,0975 km, co stanowi ważną wartość w kontekście tego, że naprawdę jest to dokładna połówka typowego maratonu. Jest to już naprawdę poważny bieg, którego raczej nie da się przebiec ot tak, bez żadnych wcześniejszych treningów. Dlatego też podstawą jakichkolwiek działań, jakie mamy zamiar podjąć jest odpowiednio przygotowany plan. Najlepiej będzie skorzystać z gotowego, opracowanego już planu z prostego powodu- jest on odpowiednio zbilansowany i możemy zyskać pewność, że jego intensywność będzie w odpowiedni sposób dopasowana do ilości czasu jaki mamy, a także do dystansu, jaki finalnie będziemy chcieli pokonać. Zazwyczaj, tego typu plany treningowe zakładają trening trzy razy w tygodniu i na taką częstotliwość musimy być przygotowani. Taki trening wymaga czasu- warto więc już na starcie pomyśleć o tym, w jaki sposób go wygospodarujemy. Dodatkowo, najlepiej już na starcie zaopatrzyć się we wszystko, co będzie nam potrzebne na treningach, a mowa tutaj o odpowiedniej odzieży, która będzie dostosowana do pory roku, a także o butach, dzięki którym uchronimy się przed ewentualną kontuzją.

Jak może wyglądać taki plan treningowy?

Ważne jest to, aby zrozumieć, że przy tak dużym dystansie najmocniej musimy popracować nad naszą wytrzymałością. Dlatego też na pewnym etapie będziemy musieli przynajmniej raz w tygodniu zaliczyć bieg podczas treningu, który będzie biegiem nieprzerwanym przez co najmniej godzinę. Zazwyczaj, plany treningowe do półmaratonu zakładają głównie powolny bieg, który tylko czasem jest urozmaicany biegiem o szybszym tempie. To, co dokładnie oznacza wolny bieg oraz szybki można zawsze sprawdzić w specjalnej tabeli. Bardzo pomocne jest też wdrożenie treningu interwałowego, czyli takiego, gdzie bieg wolny przeplatany jest szybkim, ale jednocześnie- jest to bieg nieprzerwany. Najlepiej od razu, już na starcie treningów wybrać oficjalny półmaraton, do którego będziemy się przygotowywać i w którym pobiegniemy- to stanowi najlepszą motywację do pracy podczas treningów.