architekt wnętrz

Ścieżka kariery: architekt wnętrz

Wybór drogi zawodowej to nie tylko decyzja, którą przychodzi podjąć maturzystom. Czasem zdarza się, że pracując już w jakimś zawodzie nagle dochodzimy do wniosku, że chcielibyśmy robić coś zupełnie innego. Wówczas przychodzi nam zaczynać wszystko od nowa. Zdarza się także, że decyzja o wyborze innego kierunku kariery jest podyktowana pojawieniem się nowych możliwości i nowych zawodów, których kiedy rozpoczynaliśmy kształcenie w określonym kierunku, jeszcze nie było. Przykładem takiego zawodu jest architekt wnętrz. Projektowanie wnętrz w czasach PRL miało niezbyt dużą rację bytu, po dzikich latach dziewięćdziesiątych w naszym kraju zaczęli pojawiać się projektanci oferujący urządzanie wnętrz. Już wówczas wielu zadawało sobie pytanie architekt wnętrz – jak nim zostać? Obecnie coraz więcej osób decyduje się na usługi typu: https://www.dom-art.pl/ , są one coraz bardziej potrzebne, a więc też kariera architekta wnętrz kusi wiele osób. Pojawia się wówczas pytanie jak zostać projektantem wnętrz?

Nim jednak podejmiemy decyzję o drastycznej zmianie kierunku naszej kariery warto znaleźć odpowiedzi na kilka bardzo istotnych pytań. Po pierwsze: co trzeba umieć, aby zostać projektantem wnętrz? Przede wszystkim ważna jest precyzja, pragmatyzm, umiejętności analityczne, ale także poczucie dobrego smaku, dobre umiejętności interpersonalne, kreatywność i wyobraźnia przestrzenna. Potrzebne będą także umiejętności twarde, takie jak choćby obsługa programów komputerowych do projektowania wnętrz, bo trzeba powiedzieć, że w dzisiejszych czasach nikt już nie tworzy rysunków odręcznie. Następną ważną kwestią jest znajomość materiałów oraz ich właściwości. Ważna będzie także znajomość przepisów prawa, szczególnie jeśli chcemy projektować miejsca użyteczności publicznej. Profesjonalny architekt powinien także orientować się w stylach wnętrzarskich.

Najłatwiejszą odpowiedzią na pytanie jak zostać architektem wnętrz jest odpowiedź – skończyć odpowiednie studia lub zrobić kurs podyplomowy lub szkołę projektowania wnętrz i przestrzeni. Chcąc pracować w tym zawodzie dobrze jest mieć solidne podstawy.

Jednak ponieważ polskie prawo nie nakłada obowiązku posiadania dyplomu, aby zajmować się projektowaniem wnętrz, zatem można tą ścieżkę obrać nie kończąc odpowiedniej szkoły. Jak zostać projektantem wnętrz bez studiów? Mając odpowiednie umiejętności można poszukać stażu w biurze projektowym, aby mieć jakiś start w tej branży. Można także projektując wnętrza znajomym stworzyć sobie portfolio, które będzie punktem wyjścia do dalszej działalności.

Jak widać na pytanie: projektant wnętrz – jak zostać? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, można wybrać różne ścieżki, aby ostatecznie dojść do celu. Ważne będą odpowiednie umiejętności oraz upór w dążeniu do celu.