seriale

Seriale paradokumentalne- na czym polega ich fenomen?

Taki rodzaj produkcji telewizyjnej określany jest także jako scripted doc. Przykładów takich seriali w polskiej telewizji można znaleźć obecnie wiele, właściwie każda topowa stacja posiada swój własny. Gatunek ten ma cechować autentyczność- w tego rodzaju serialu mamy do czynienia z prostą fabułą, gdzie poruszane są problemy życia codziennego. Historie, które przydarzają się bohaterom mogą tak naprawdę spotkać każdego z nas i dlatego też tak wiele ludzi chętnie ogląda takie produkcje. Dodatkowo, w paradokumentach w rolę aktorów wcielają się zwykli ludzie, co jeszcze bardziej ma przybliżać widza do bohaterów serialu i sprawić, że widz będzie mógł poczuć się tak, jakby to jego samego spotkał dany problem. Moda na seriale paradokumentalne przyszła do nas stosunkowo niedawno. Pierwszym takim serialem był wprowadzony do telewizji TVN serial „W-11”, który oczywiście nie był naszym polskim pomysłem, a przywędrował do nas z Zachodu (a konkretniej był emitowany na licencji niemieckiej). Od momentu jego wprowadzenia minęło około 11 lat.

Najpopularniejsze historie z życia wzięte

Nawet te osoby, które nie są fanami takich seriali za pewne kojarzą takie produkcje jak „Dlaczego ja?”, „Ukryta Prawda” czy „Pamiętniki z wakacji”. Obecnie, telewizja poszła nawet o krok dalej tworząc paradokumenty zogniskowane wokół jakiegoś konkretnego tematu, na przykład wokół konkretnej grupy zawodowej w paradokumencie „Pielęgniarki”, wokół nauczycieli i uczniów w paradokumentach „Małolaty” czy „Szkoła” czy też typowo wokół służby zdrowia w paradokumencie „Szpital”. Zadaniem każdego z tych seriali jest przedstawiać życie takim, jakie jest i wydaje się, że to właśnie to przyczyniło się do sukcesu takich produkcji.

A aktorzy i telewizja?

Fenomen tych seriali polega na tym, że ludzie uwielbiają podglądać jak żyją inni. Jednocześnie, serial paradokumentalny najmocniej imituje prawdziwe życie codzienne, a więc można mieć wrażenie, że zaprezentowane historie wydarzyły się naprawdę. Trzeba także wspomnieć o tym, że aktorzy, którzy decydują się występować w tego rodzaju serialach nie zarabiają dużo, a wręcz bardzo mało. Jednakże, mają szansę pokazać się w telewizji tacy, jacy są, a także mogą otrzymać za to wynagrodzenie- to sprawia, że chętnych nie brakuje. Sama produkcja takiego serialu paradokumentalnego również nie wymaga zbyt wielu nakładów pieniężnych. Z tego też względu telewizji bardzo się to opłaca- zlecają produkcję czegoś bardzo taniego, co wypełni czas antenowy, a jednocześnie będzie podobało się ludziom i dostarczy im rozrywki. Każda inna opcja byłaby droższa- wyprodukowanie typowego serialu ze znanymi, polskimi aktorami, kupno serialu zagranicznego, programu popularnonaukowego czy filmu. Dlatego też stacje coraz chętniej inwestują w paradokumenty ciesząc się, że są one tak modne, jednocześnie mocno obniżając poziom całej proponowanej ramówki. Część widzów zadowoli się serialami paradokumentalnymi, które można oglądać od rana do wieczora. Pozostała część widowni zrezygnuje z telewizji w ogóle.