Sofa do salonu czy rozkładany narożnik?

W urządzaniu każdego mieszkania przychodzi taki moment, że musimy podjąć decyzję co do mebla wypoczynkowego w salonie. Wybór nie jest łatwy, ponieważ producenci oferują liczne rozwiązania, z których wszystkie wydają się bardzo kuszące i funkcjonalne. Nie zawsze jednak rozkładany narożnik lub sofa będą pasować do danego wnętrza. Wpływ na to ma wiele czynników, od wielkości pomieszczenia, przez nasze realne potrzeby, a na stylistyce salonu kończąc. Dlatego też ciężko polecić uniwersalne rozwiązanie, które będzie pasować do każdego wnętrza. W takim razie kiedy zdecydować się na rozkładany narożnik, a kiedy na sofę do salonu? O tym w poniższym artykule. 

Jaka sofa do salonu będzie najlepsza?

Sofa do salonu kojarzyć nam się może z klasycznymi wnętrzami, lecz nic bardziej mylnego! Prawdziwa sofa nie ma bowiem nic wspólnego z tradycyjnymi kanapami, które znajdziemy w niejednym wnętrzu w stylu klasycznym. Z tego też powodu sprawdzą się dobrze także w nowoczesnych salonach. Do wyboru mamy zarówno takie rozkładane i w brylastym kształcie, jak i bardzo obłe modele na wysokich nóżkach. Te drugie są zdecydowanie mniej przysadziste i świetnie sprawdzą się w lekkich i przestrzennych wnętrzach o jasnych barwach. Niestety w ich przypadku najczęściej musimy zrezygnować z funkcji spania na rzecz właśnie wysokich nóżek odrywających sofę do salonu od podłogi. 

Sofa do salonu rozkładana

Funkcja spania w sofach to ogromne ułatwienie przy codziennym funkcjonowaniu. Pozwala ona przenocować naszych gości w wygodny sposób bez użycia dodatkowych materacy. Szczególnie docenimy tę możliwość w momencie, gdy nie posiadamy dodatkowego pokoju gościnnego. Niestety możliwość rozłożenia niesie ze sobą pewne kompromisy. Kształt takiej sofy do salonu nie będzie tak lekki, dlatego też warto przemyśleć ten wybór przed zakupem. Cięższa i bardziej bryłowata konstrukcja może się lepiej sprawdzić w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach pełnych ostrych kształtów. Do takiego zestawu warto dobrać elegancki rozkładany fotel.

Rozkładany fotel z funkcją relaksu

Sofa do salonu nie daje tak dużej ilości miejsca do siedzenia, jak rozkładany narożnik. Dlatego warto rozważyć kupno całego zestawu na przykład z dwoma rozkładanymi fotelami i pufem. Taka konfiguracja to już klasyka urządzania salonu, a więc odpowiednio dobrany zestaw z całą pewnością obroni się stylistycznie. Rozkładane fotele z funkcją relaksu to też najwygodniejsze siedzenie, jakie tylko możemy sobie wyobrazić. W końcu taki mebel jest wręcz stworzony do odpoczynku i w tym względzie żaden rozkładany narożnik go nie zastąpi. 

Mały narożnik z funkcją spania do nowoczesnego salonu

Bardzo popularną opcją mebla wypoczynkowego są małe i rozkładane narożniki z funkcją spania. Łączą one funkcjonalność z nowoczesnym wyglądem, więc sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu, lecz nie tylko. Odpowiednio ozdobiony narożnik ze skórzanym obiciem to także opcja do bardziej tradycyjnego wnętrza. Może on z powodzeniem wpasować się w klasyczny wystrój i zastąpić zestaw sofy do salonu z fotelami. Mały narożnik z funkcją spania świetnie sprawdzi się w małych mieszkaniach, gdzie musimy dbać o wielofunkcyjność każdego mebla, aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni. Wybór mebla wypoczynkowego nie jest więc łatwy, jednak zarówno rozkładane narożniki, jak i sofy do salonu mają swoje zalety.