Wieniec pogrzebowy czy wiązanka? Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Kwiatów na pogrzeb nie kupujemy zbyt często. Dlatego też, gdy przychodzi co do czego, tak ciężko jest wybrać w kwiaciarni odpowiednie. Okoliczności również nie sprzyjają podejmowaniu takich decyzji. W kwiaciarni będziemy mieli do wyboru wiązanki i wieńce pogrzebowe, ale także bukiety. Wszystkie trzy mogą się składać z różnych gatunków kwiatów w różnych kolorach. Jak w takim razie wybrać odpowiednie kwiaty na pogrzeb? 

Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Nasze tradycje pogrzebowe przewidują kilka rodzajów kwiatów, które szczególnie dobrze nadają się na pogrzeb. Kupując w kwiaciarni wymienione niżej kwiaty na pogrzeb, z pewnością unikniemy popełnienia gafy. A o tę nietrudno przy tak dużej ilości kwiatów i ich kolorów. W końcu uroczystości pogrzebowe nie zdarzają się zbyt często. 

  • Chryzantemy – te kwiaty na pogrzeb kupimy w praktycznie każdej kwiaciarni. Są najczęściej kupowanymi na pogrzeb kwiatami. Jest to spowodowane symboliką chryzantem. Wyrażają one smutek i żałobę. 
  • Lilie – kwiaty często pojawiające się w wiązankach i wieńcach pogrzebowych. Cenione za delikatność wyrazu i symbolikę czystości i współczucia. 
  • Goździki – chętnie wykorzystywane jako kwiaty pogrzebowe ze względu na trwałość i różnorodność kolorystyczną. Najlepiej prezentują się z innymi kwiatami na pogrzeb. W zależności od koloru, który wybierzemy w kwiaciarni, mogą mieć odmienną symbolikę.
  • Wrzosy – niezwykle odporne na warunki atmosferyczne. Są chyba jedynymi kwiatami, które tak bardzo kojarzą się z przemijaniem.
  • Róże – chyba najbardziej popularne kwiaty w ogóle. Mogą symbolizować miłość do zmarłej osoby, lecz także ogromny szacunek. Do kupienia w każdej kwiaciarni. Na ceremonię pogrzebową sugerujemy jednak poszukać wyjątkowo okazałych sztuk.
  • Mieczyki – kwiaty na pogrzeb symbolizujące siłę charakteru i moralność. Dostępne w wielu różnych kolorach.

Pozostałe kwiaty na pogrzeb

Jeżeli dobrze znaliśmy zmarłą osobę, to śmiało możemy kupić w kwiaciarni jej ulubione kwiaty, jakie by one nie były. Będzie to na pewno bardzo intymny sposób na pożegnanie zmarłego. Takie kwiaty na pogrzeb mogą być nawet stokrotkami lub słonecznikami. Dzięki temu unikniemy zastanawiania się, jakie kwiaty kupić. 

Wiązanka czy wieniec pogrzebowy?

Choć wydawać by się mogło, że wiązanka różni się od wieńca pogrzebowego tylko wielkością, to różnic jest więcej. Wiązanka pogrzebowa jest mniejsza, lecz także zwyczajowo układa się ją we florecie, a nie na podkładzie z naturalnego igliwia. Z tego powodu wiązanka jest w stanie dłużej zachować świeżość. Dlatego też wieniec pogrzebowy przygotowuje się w kwiaciarni zwykle w dzień pogrzebu. Do tego warto wspomnieć, że wieniec pogrzebowy zwykle wiesza się na stojaku przy trumnie na czas ceremonii. Z tego też powodu są zwykle zarezerwowane dla najbliższej rodziny. Dlatego też, gdy jesteśmy dalekim krewnym lub znajomym zmarłej osoby, zdecydowanie lepiej kupić w kwiaciarni wiązankę pogrzebową. Pamiętajmy, że są one również tańsze ze względu na mniejszą ilość kwiatów.

Czy bukiet pogrzebowy wystarczy?

Nasza tradycja nie mówi o tym, by wiązanki i wieńce pogrzebowe były obowiązkowe na pogrzebie. Ładny i odpowiednio dobrany bukiet z kwiaciarni będzie się prezentował wcale nie gorzej. Śmiało możemy się również zdecydować na pojedyncze kwiaty, szczególnie gdy zmarła osoba nie była nam bardzo bliska. Pamiętajmy, że nikt nie powinien oceniać nas po tym, jakie kwiaty przyniesiemy. Ciekawym pomysłem na bukiet zamiast kupowania go w kwiaciarni jest zerwanie kwiatów z własnego ogrodu, najlepiej w dniu pogrzebu.